październik 2023
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Miesięczne Archiwa: październik 2023

Zebranie odbyło się w dniu 18.10.2023 r. W zebraniu uczestniczyło 8 osób, a miejscem zebrania była siedziba Zespołu Szkół Politechnicznych im. Komisji Edukacji Narodowej, przy Al. Politechniki w Łodzi.

Salę przygotował i zadbał o kawę oraz ciasteczka, gospodarz spotkania – kol. Witold Jaroszewski.

Spotkanie tradycyjnie składało się z trzech części: sprawozdawczej, informacyjnej
i planistycznej.

W części sprawozdawczej Prezes Koła – Henryka Szumigaj, prowadząca zebranie, podsumowała wydarzenia ostatnich miesięcy związane z działalnością Koła, a w tym między innymi rozstrzygnięcie konkursu na Najaktywniejsze Koło SEP w 2022 roku (MKP SEP – zajęło IV miejsce), rozstrzygnięcie konkursu na Najatrakcyjniejsze obchody Dnia Elektryka w szkołach zawodowych w 2023 roku, udział grup uczniów w kursach i egzaminach kwalifikacyjnych, wyjazd na ENERGETAB’2023 do Bielska Białej.

W części informacyjnej uczestnicy spotkania dowiedzieli się o Patronie Roku, którym został prof. Tadeusz Malarski (1883-1952), o nowym numerze Biuletynu Techniczno-Informacyjnego OŁ SEP. o bieżących sprawach w Oddziale i Zarządzie Głównym SEP oraz                        o terminach, miejscach i formie realizacji seminariów, konferencji, szkoleń i konkursów zaplanowanych na kolejne miesiące, przez różne podmioty SEP.  W tej części Prezes Koła poinformowała także o tym, że na bieżąco uzupełniana jest KRONIKA KOŁA, którą prowadzi Alicja Oleska i na bieżąco umieszczane są na stronie www OŁ SEP, przez Adama Janicza, informacje o działalności MKP OŁ SEP.

W części planistycznej odbyła się dyskusja, w wyniku której zaplanowano podjęcie działań w zakresie naboru  nowych członków do Kół Uczniowskich i reaktywacji tych Kół, organizacji kolejnego seminarium dla młodzieży szkolnej i studenckiej, zamieszczania artykułów w Biuletynie Techniczno-Informacyjnym OŁ SEP, zorganizowania w szkołach wystaw tematycznych o SEP, realizacji procesu dydaktycznego ze szczególnym uwzględnieniem pracy z uczniem zdolnym.

Zaplanowano również tradycyjne Spotkanie Mikołajkowe w „Czarnej Owcy” na 06.12.2023 r. (środa),  godz. 16.00.

Nie zabrakło przypomnienia o składkach członkowskich.

Zebranie było twórcze, panowała atmosfera życzliwości i zaangażowania w działalność SEP oraz w pracę z młodzieżą.

 

Foto: Lucyna Drygalska

Opracowanie: Henryka Szumigaj i Alicja Oleska

Z okazji Dnia Komisji Edukacji Narodowej

składam Koleżankom i Kolegom, nauczycielom  łódzkich szkół zawodowych, najserdeczniejsze życzenia

satysfakcji z pełnionej misji edukacyjnej, ciekawych inicjatyw pedagogicznych,

dobrej współpracy z organami oświatowymi, pomyślności w życiu osobistym oraz polepszenia statusu materialnego.

Prezes

Międzyszkolnego Koła Pedagogicznego SEP – Henryka Szumigaj

Tradycyjnie, w szkołach o profilu elektrycznym, elektronicznym i energetycznym współpracujących z Oddziałem Łódzkim SEP, organizowane są uroczyste obchody Międzynarodowego Dnia Elektryka. Również w bieżącym roku takie obchody miały miejsce. Jak co roku też Oddział Łódzki SEP zorganizował konkurs na Najatrakcyjniejsze obchody Międzynarodowego Dnia Elektryka w szkołach zawodowych.

Nauczyciele, organizatorzy obchodów, przedstawili do oceny Komisji Konkursowej dokumentację z przebiegu tych uroczystości. W tym roku Komisja Konkursowa, po analizie dokumentacji, przyznała 3 równorzędne nagrody dla szkół:

  • Zespołu Szkół Edukacji Technicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi,
  • Zespołu Szkół Politechnicznych im. Komisji Edukacji Narodowej w Łodzi,
  • Zespołu Szkół Ponadpodstawowych Nr 2 w Pabianicach.

Dyplomy na ręce dyrektorów szkół wręczone zostały 22 września 2023 roku
w Urzędzie Miasta Łodzi, podczas uroczystych obchodów 600-lecia Łodzi, zorganizowanych przez Oddział Łódzki SEP.

Dyplomy odebrali: dyrektorka – Eliza Matusiak, dyrektor – Jakub Tomczewski oraz
w zastępstwie dyrektorki  Doroty Stefaniak –  kierownik warsztatów szkolnych – Włodzimierz Drewnowski. Nagrody pieniężne zostały przekazane na konta Rad Rodziców nagrodzonych szkół.

Dyplomy dla nauczycieli, organizatorów Obchodów Międzynarodowego Dnia Elektryka, członków Międzyszkolnego Koła Pedagogicznego SEP, zostaną wręczone przez prezesa Oddziału podczas Spotkania Mikołajkowego w grudniu bieżącego roku.

Gratulujemy!

 

Foto: Marek Nagański

Opracowanie: Henryka Szumigaj, Alicja Oleska

W dniach 11-13 września 2023 roku, członkowie Międzyszkolnego Koła Pedagogicznego, wraz u uczniami, wzięli udział w Międzynarodowych Targach Energetycznych ENERGETAB’2023 w Bielsku Białej.

W wyjeździe uczestniczyło 7 uczniów z Zespołu Szkół Politechnicznych im. Komisji Edukacji Narodowej w Łodzi, pod opieką kol. Witolda Jaroszewskiego oraz 3 uczniów
z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych Nr 2 w Pabianicach, pod opieką kol. Marka Nagańskiego.

W programie pierwszego dnia wyjazdu znalazło się spotkanie integracyjne przy ognisku. W drugim dniu odbyło się zwiedzanie ekspozycji targowych, podczas którego uczestnicy wyjazdu poznawali prezentowane na stanowiskach ekspozycyjnych najnowsze produkty wystawców i nawiązywali kontakty z wystawcami. Uczniowie mieli za zadanie wybranie stanowiska, które ich najbardziej zainteresowało i zaprezentowanie go podczas konkursu: „Zadbaj o swoją przyszłość”. Konkurs ten jest stałym elementem wyjazdu na Targi do Bielska Białej.

Konkurs odbył się wieczorem po kolacji. W Komisji Konkursowej, której przewodniczył prezes Koła SEP Veolia, zasiedli obecni na wyjeździe prezesi kół Oddziału Łódzkiego SEP. Konkurs prowadziła Henryka Szumigaj – prezes Międzyszkolnego Koła Pedagogicznego SEP. Rolę obserwatorów konkursu pełnili pozostali uczestnicy wyjazdu.

Zwycięzcy trzech pierwszych miejsc otrzymali nagrody rzeczowe, w tym książkę: „Miałem ciekawe życie…Opowieści o prof. Michale Jabłońskim” pod redakcją Małgorzaty Galickiej-Jabłońskiej. Uczniowie zajmujący kolejne miejsca dostali natomiast książkę: „Analogowe przyrządy pomiarowe wielkości elektrycznych w historii rozwoju metrologii”, autorstwa Artura Szczęsnego i Zygmunta Kuśmierka oraz Biuletyn Naukowo Techniczny OŁ SEP.

Trzeci Dzień poświęcony był na zwiedzanie miejscowości Kromołów, gdzie są dwa źródła rzeki Warty, Jaskini Głębokiej w rezerwacie Góry Zborów, zamku w Bobolicach, przejście 2 km tzw. Grzędą Mirowską do zamku w Mirowie oraz na podróż powrotną do Łodzi.

Foto:  Marek Nagański

Opracowanie: Henryka Szumigaj, Alicja Oleska

 

W dniu 14 czerwca 2023 r. odbyły się uroczyste obchody Międzynarodowego Dnia Elektryka, zorganizowane przez nauczycieli szkoły: Adama Janicza, Jacka Vogta i Marka Nagańskiego – członków Międzyszkolnego Koła Pedagogicznego SEP.

W Uroczystości, oprócz licznej grupy młodzieży, udział wzięli zaproszeni goście: wiceprezesi OŁ SEP – Władysław Szymczyk  i Henryka Szumigaj, dyrektor Biura OŁ SEP –  Anna Grabiszewska oraz przedstawiciele Starostwa. Łącznie w uroczystości uczestniczyło 100 osób. Uczestników spotkania powitał Lider SEP w Zespole Szkół Nr 2 – kolega Jacek Vogt oraz przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego.

W programie Uroczystości, która rozpoczęła się odśpiewaniem przez Chór Szkolny, Hymnu Elektryka, znalazło się wiele ciekawych prezentacji, w tym dwa referaty uczniowskie: „Symbolika Międzynarodowego Dnia Elektryka” oraz „Rok Tadeusza Malarskiego”, prezentacja układów elektronicznych z egzaminu w Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej oraz prezentacja działalności edukacyjnej firmy DELL – światowego lidera branży informatyczno – elektronicznej.

Były też relacje z różnych wydarzeń sprzed uroczystości, takich jak wyjazd uczniów
i nauczycieli na Targi ENERGETAB’2023 do Bielska Białej, konkurs: „Uruchom to”, zorganizowany
z okazji Międzynarodowego Dnia Elektryka w Zespole Szkół Edukacji Technicznej w Łodzi, konferencja dla młodzieży: „Młodzież i energia” zorganizowana w Oddziale Łódzkim SEP, praktyki zagraniczne uczniów technikum oraz szkolne wycieczki techniczne. Interesującym i miłym akcentem programu był występ muzyczny ucznia, akordeonisty.

Przed zwiedzaniem szkoły i oglądaniem wystawy prac wykonanych przez uczniów, głos zabrała pani dyrektor szkoły – Eliza Matusiak, która opowiedziała o działalności edukacyjnej szkoły
i sukcesach uczniów.

 

Opracowanie: Henryka Szumigaj, Alicja Oleska

na podstawie sprawozdania współorganizatora Uroczystości – Adama Janicza

 

Foto: Archiwum Zespołu Szkół Nr 2 w Pabianicach

 

W dniu 7 czerwca 2023 r. odbył się Międzynarodowy Dzień Elektryka w Zespole Szkół Politechnicznych im. Komisji Edukacji Narodowej w Łodzi. Uroczystość zorganizowana została, przy współudziale uczniów, przez nauczyciela szkoły – Witolda Jaroszewskiego, członka Międzyszkolnego Koła Pedagogicznego SEP.

W uroczystości wzięło udział 120 osób. Uczestnikami spotkania byli uczniowie oraz  zaproszeni goście: wiceprezesi OŁ SEP – Andrzej Boroń i Henryka Szumigaj, dyrektor Biura OŁ SEP -Anna Grabiszewska, Dariusz Hantsz – członek zarządu Koła SEP Pracowników Politechniki Łódzkiej.

Program obejmował: podsumowanie przebiegu szkolnego konkursu z elektrotechniki: „Następcy Ampera i Volty”, prezentację przygotowaną przez uczniów z KLASY Z ENERGIĄ na temat elektrowni jądrowych oraz wykład dr inż. Michała Malaczka z Politechniki Łódzkiej o odnawialnych źródłach energii.

 

Opracowanie: Henryka Szumigaj, Alicja Oleska

na podstawie sprawozdania Witolda Jaroszewskiego – organizatora uroczystości

 

Foto: Archiwum Zespołu Szkół Politechnicznych w Łodzi

Dnia 29 maja 2023 roku odbyły się uroczyste obchody Międzynarodowego Dnia Elektryka zorganizowane przez nauczycieli szkoły: Damiana Mikołajczyka i Roberta Klareckiego – członków Międzyszkolnego Koła Pedagogicznego SEP. W obchodach uczestniczyło ponad 40 osób.

Głównym punktem programu był międzyszkolny konkurs projektowania i montażu układów sterowania stykowo-przekaźnikowego z wykorzystaniem elementów z oferty firmy F&F Filipowski.

Dla potrzeb konkursu zatytułowanego: „Uruchom to”, opracowany został regulamin oraz zadania konkursowe. Konkurs poprzedziły prezentacje o tematyce nawiązującej do celu i przedmiotu konkursu.

Do nadzorowania przebiegu konkursu zaproszeni zostali nauczyciele, opiekunowie uczniów szkół biorących udział w konkursie oraz konsultanci z Łódzkiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli
i Kształcenia Praktycznego w Łodzi.

Uczniom, którzy zajęli 1,2,3 miejsce wręczono nagrody rzeczowe. Było też wyróżnienie oraz dyplomy uznania za udział w konkursie. Sponsorami nagród byli: firma F&F Filipowski sp. k.
– Automatyka Domowa i Przemysłowa oraz Oddział Łódzki Stowarzyszenia Elektryków Polskich.

 

Opracowanie: Henryka Szumigaj, Alicja Oleska

na podstawie dokumentacji Damiana Mikołajczyka – współorganizatora konkursu

 

Foto: Archiwum Zespołu Szkół Edukacji Technicznej w Łodzi