styczeń 2022
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Każdego roku Oddział Łódzki SEP organizuje dla swoich członków wyjazd na Międzynarodowe Targi Energetyczne ENERGETAB. W tym roku Targi odbywały się w dniach 14-16 września, jak zwykle na terenie ZIAD Bielsko-Biała S.A.

Wśród uczestników wyjazdu na Targi, przedstawicieli różnych kół Oddziału, były nasze koleżanki z Międzyszkolnego Koła Pedagogicznego: Henryka Szumigaj, Lucyna Drygalska i Urszula Połomka. Wraz z nimi byli też uczniowie, członkowie Uczniowskiego Koła SEP w Zgierskim Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Zgierzu.

Energetab to największe w Polsce targi nowoczesnych urządzeń, aparatury i technologii dla przemysłu energetycznego. Spotykają się tam czołowi przedstawiciele przedsiębiorstw energetyki zawodowej i przemysłowej oraz projektanci, dostawcy usług z Polski i zagranicy.

W 2021 roku w Targach wzięło udział 270 wystawców, co i tak jest pewnym osiągnięciem organizatorów, ponieważ w 2020 roku z powodu pandemii było ich tylko 250. Dla porównania, w 2019 roku było 700 wystawców, w tym 24 z krajów Europy, Azji i USA. Ekspozycje tegorocznych Targów znajdowały się w jednej hali wielofunkcyjnej, 4 halach namiotowych oraz na terenie otwartym. Wydzielono 3 specjalne strefy: Strefę Odnawialnych Źródeł Energii, Strefę Elektromobilności i Strefę Praktycznych Pokazów Technologii Elektrycznych. Podczas targów odbywały się konferencje, a także pokazy i prezentacje na poligonie.

Podstawowym celem wyjazdu na Targi było zwiedzenie ekspozycji targowych, nawiązanie kontaktów do współpracy ze szkołami, pozyskanie katalogów urządzeń i sprzętu od wystawców oraz zapoznanie się z nowościami w zakresie techniki i technologii w energetyce. I cel ten został osiągnięty.

Poza zwiedzaniem ekspozycji targowych, uczestnicy wyjazdu mieli możliwość zwiedzenia części wnętrz Pałacu Pszczyńskiego oraz skansenu-zagrody wsi Pszczyńskiej, mającej wysoką wartość kulturalną, historyczną i etnograficzną. Razem z innymi uczestnikami Targów byli też w Parku Pszczyńskim, gdzie ulokowana jest pokazowa Zagroda Żubrów. W Parku, oprócz żubrów, można było zobaczyć przedstawicieli innych gatunków pięknych zwierząt.

W części krajoznawczej możliwy był wjazd z Dębowca nowoczesną, gondolową koleją linową o długości 1810 m na Szyndzielnię, szczyt w Beskidzie Śląskim. Udało się też podejść od stacji końcowej kolei (958,85 m n.p.m.) na sam szczyt Szyndzielni (1028 m n.p.m), gdzie obecnie mieści się kamienny budynek starej, górnej stacji kolei.

Zintegrowaniu członków stowarzyszenia służyło wieczorne ognisko z grillem.

Podsumowując: wyjazd na Targi spełnił swoje zadanie w zakresie działań Oddziału na rzecz poszerzania i aktualizacji wiedzy zawodowej, poznawania kultury i walorów przyrodniczych różnych regionów Polski, w tym przypadku Regionu Śląskiego oraz integrowaniu członków Stowarzyszenia.

Mimo lekkiego niepokoju o zdrowie w czasach pandemii, uczestnicy wyjazdu uznali go za bardzo udany.

Foto: Archiwum Lucyny Drygalskiej

Opracowanie: Henryka Szumigaj (przy współpracy Alicji Oleskiej)